Duvači:
Miloš Vasiljević, FMU Beograd,
Vera Ristić, MŠ „Stanković“ Beograd,
Vedran Nenadović, FMU Beograd,
Ljubiša Jovanović, MŠ „Lisinski“ Beograd,
sekretar: Đorđe Antić, MŠ „V. Lisinski“- sekretar
Vera Ristić rođena je 4.9.1981. godine u Beogradu. Trombon je počela da svira sa 15 godina u klasi Mr. Gorana Odovića u MŠ „Stankovic”, koju je i završila. Studije trombona završila je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.
U toku njenog školovanja istakla se mnogobrojnim nastupima, posebno 1999. godine na Republičkom takmičenju – Specijalna nagrada, 2000 – laureat Smotre talenata u Sremskim Karlovcima.
Kao đak i student svirala je u Omladinskoj filharmoniji, a solistički kao, kao đak i student, nastupala je u Kolarčevoj zadužbini, Galeriji Progres, atrijumu Narodnog muzeja itd.
Bila je angažovana kao honorarni saradnik Pozorišta na Terazijama (tri sezone), a 2008. počinje da radi kao profesor trombona u MŠ „Stanković” u Beogradu, a već duži niz godina honorarno je angažovana u MŠ „Josif Marinković” u Beogradu. Svoju delatnost širi i na rad sa kamrenim ansamblima.
Učestvuje u prezentaciji trombona kao solističkog instrumenta u Srbiji, kroz svoj pedagoški rad i solističke nastupe svojih učenika.
Kao pedagog na polju trombona i kamerne muzike Vera Ristic se u toku svog pedagoškog rada istakla izuzetnim rezultatima i to sa 90 nagrada i to 70 prvih nagrada i laureata na prestižnim takmičenjima u zemlji i inostranstvu.
U toku svog perioda edukacije i pedagoškog rada usavršavala se na majstorskim kursevima trombona najistaknutjih profesora u Evropi i svetu: Branimir Slokar, Sven Erikson, Dušan Kranjc, Mario Šincek…
U decebru 2015. godine uspešno je održala predavanje na temu „Plan usviravanja” na Zagrebackoj Muzičkoj Akademiji u okviru Međunarodnog seminara trombonista – TROMBONTUBIJADA.
Učestvovala u radu žirija za kamernu muziku.
U njenom predanom radu ističe se i dolazak prof. Branimira Slokara, koji je uspešno organizovala, a to je bio prvi put da profesor Slokar kao predavač dolazi u Srbiju.
Miloš Vasiljević je rođen 1955. u Somboru. Na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, instrument oboa, diplomirao je 1978. i kao prvi magistrirao 1981., u klasi profesora Ljubiše Petruševskog. Na Takmičenju mladih muzičkih umetnika u Zagrebu 1975. i 1980. osvojio je treće nagrade. Od 1977. postaje član Beogradske filharmonije i do 2011. bio je solo oboista. Kao solista nastupao je u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Subotici, Somboru, Zrenjaninu, Leskovcu, Kragujevcu, Kraljevu i Zaječaru, a u inostranstvu u Budimpešti, Kečkemetu i Baji (Mađarska), Gracu (Austrija), Rovinju i Zagrebu (Hrvatska) i Mančesteru i Morkombu (V. Britanija). Sa Beogradskom filharmonijom nastupao je u 22 države u Evrope i u Kini. Nastupao je na Praškom proleću, Dubrovačkim letnjim igrama, Atinskom festivalu, Brukner festivalu u Lincu, Ljubljanskom letnjem festivalu, BEMUS-u, NOMUS-u, NIMUS-u, Somborskim muzičkim večerima. Redovan je član UMUS-a od 1975. godine. Od 2008. predaje metodiku nastave duvačkih instrumenata i orkestarske deonice za drvene duvačke instrumente na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u zvanju vanrednog profesora. Bio je prvi oboista Simfonijskog orkestra RTS-a, Orkestra umetničkog ansambla vojske „Stanislav Binički”, kamernih orkestara „Dušan Skovran” i „Sveti Đorđe”, Vojvođanske filharmonije, Subotičke filharmonije, Simfonijskog orkestra u Podgorici i stalni saradnik orkestra Narodnog pozorišta u Beogradu. Sa Beogradskom filharmonijom premijerno je u Beogradu izveo koncerte za obou V. A. Mocarta, J. Hajdna i R. Štrausa. Učestvovao je u radu Muzičke tribine kompozitora i Festivala muzike u Srbiji. Premijerno je izveo Sonatu za obou i klavir Ivana Kovača, koju je na ploči izdalo Udruženje kompozitora Vojvodine. Sa Beogradskom filharmonijom izveo je Koncert za obou i orkestar Vlastimira Trajkovića. Snimao je za RTS, RTV Novi Sad, RTV Zagreb, RTV Podgorica, Radio Grac (Austrija).
Vedran Nenadović, profesor trube
OBRAZOVANJE:
- godine diplomirao na FMU, u klasi profesora Dmitra Angelova
RADNO ISKUSTVO
- god. zaposlen u OMŠ „Petar Konjović”
- od 1985. do danas stalno zaposlen u SMŠ „Kosta Manojlović”
- četiri godine radio kao honorarni profesor u SMŠ „Petar Krančević”, godinu dana u OMŠ „Stevan Hristić” u Mladenovcu i već šestu godinu u SMŠ „Živorad Grbić” u Valjevu.
DOPRINOS U OBLASTI UČENJA TRUBE
- 30 godina rada u obrazovno-vaspitnom radu na trubi
- Unapređenje pedagoškog rada u manjim sredinama: Sremska Mitrovica, Mladenovac i Valjevo/
- U prvih 15 godina pedagogije, stalni sudionik većih projekata i koncerata mešovitog orkestra učenika i profesora Škole – Hendl: Aleluja; Bah: Oratorijum; Simfonijska poema: Peća i vuk itd.
PROFESIONALNA ANGAŽOVANOST U OBLASTI MUZIČKE PEDAGOGIJE
- godine – član žirija na Republičkom takmičenju u Beogradu
- godine – član festivalskog žirija u Zemunu
- godine – član žirija Republičkog takmičenja za limene duvače
- godine – član žirija Republičkog takmičenja za limene duvače
- Od 1996. do 2010. godine – stalni član žirija Međunarodnih susreta limenih duvača u Novom Sadu
- godine – član žirija otvorenog takmičenja Davorin Jenko
- godine – član žirija otvorenog takmičenja Davorin Jenko
- član Republičkog žirija Državnog takmičenja u Makedoniji
INTERNACIONALNO RADNO ISKUSTVO
- godine – kao jedini predstavnik Srbije bio je član žirija Međunarodnog takmičenja za mlade trubače u Ohridu, Republika Makedonija
- godine – predstavnik Srbije u žiriju Međunarodnog takmičenja za mlade trubače održanog u Kavadarcima, Republika Makedonija
ČLANSTVO U PROFESIONALNIM ASOCIJACIJAMA
- Član društva Muzičkih i baletskih pedagoga
- Od 2003. godine – predsednik sekcije Limenih duvača Beograda i Srbije
- Od 2006. godine – predsednik sekcije trubača Beograda i Srbije
PROFESIONALNA PRIZNANJA
- godine – specijano priznanje za doprinos i unapređenje u umetnosti sviranja limenih duvačkih instrumenata, Novi Sad
- Priznanje Ministarstva kulture AP Vojvodine za rad i postignute rezultate u oblasti muzike – trube
- Petnaest puta godišnja nagrada Škole za izuzetne rezultate postignute u nastavi i na takmičenju
- godine – diploma za jednogodišnje rezultate Saveza društava muzičkih i baletskih pedagoga Srbije
ZNAČAJNIJE NAGRADE UČENIKA
- Oko 25 prvih Republičkih nagrada, od toga 5 laureata u raznim kategorijama, 3 druge Savezne nagrade u Herceg Novom i Kotoru, 5 prvih nagrada na Festivalima muzičkih škola Srbije, 15 specijalnih prvih nagrada na Međunarodnim susretima limenih duvača u Novom Sadu i još nebrojeno mnogo prvih, drugih i trećih nagrada na otvorenom takmičenju „Davorin Jenko” i na „Majskim susretima” u Lazarevcu.
- U 2006/07. njegovi đaci osvojili su sledeće nagrade na takmičenju „Davorin Jenko”: jednog laureata, tri prve nagrade.
- Na Republičkom takmičenju iste godine: dve prve i dve druge nagrade
- 2008/09. godina, takmičenje „Davorin Jenko”: tri prve, jedna druga nagrada
- Memorijal „Dušan Protić” iste godine: dve prve i jedna druga nagrada
- Republičko takmičenje 2014. godine: dve druge i tri treće nagrade
- Takmičenje „Ohridski biseri”: Pavle Mihajlović – treća nagrada
- Takmičenje „Davorin Jenko” 2014. godine: dve treće nagrade
- Takmičenje „Mali virtuoz” 2014. godine: jedna prva i jedna druga nagrada
- Republičko takmičenje 2014. godine: jedna druga nagrada
- Takmičenje „Živorad Grbić”, Valjevo: jedna druga i jedna treća nagrada
- Takmičenje „Mali virtuoz” 2014. godine i „Manojlović”: jedna prva dve druge nagrade
MEĐUNARODNE NAGRADE
- III nagrada na petom Internacionalnom takmičenju u Tortoni u Italiji 1995. godine i III Nagrada 1998. godine na dvoetapnom evropskom takmičenju u Mulenu u Francuskoj, u vrlo jakoj konkurenciji od 50 trubača.
- Jedna specijalna i jedna prva nagrada na takmičenju za mlade trubače u Makedoniji, održanom u Kavadarcima 2001. godine
- Jedna prva i jedna druga nagrada na istom takmičenju održanom godinu ranije u Skoplju
- 2008/09. godine takmičenje u Novom Sadu: tri prve i jedna druga nagrada
- Međunarodno takmičenje „Petar Konjović”: druga nagrada
- Međunarodno takmičenje „Ohridski biseri” druga i treća nagrada 2010. godine
MEGA KONCERTI U ORGANIZACIJI ZAJEDNICE MUZIČKIH ŠKOLA SRBIJE
- KARMINA BURANA – prva truba i solista, Aleksandar Arsić, klasa prof. Vedrana Nenadovića
- GODINA MOCARTA – REKVIJEM – prva truba, Boris Drezgić, klasa prof. Vedrana Nenadovića
Nenad Mirić,
Rođen u Beogradu, gde se i školovao, a na FMU magistrirao fagot 1979.godine. Još kao student je počeo da nastupa kao solista (sa različitim orkestrima više puta izveo koncerte za fagot Mocarta, Vivaldija, Džejkoba), kao orkestarski muzičar (fagotista Beogradske filharmonije od 1976-2002.) i član različitih kamernih sastava od dueta do noneta.
Od 2002. god. živi u Pančevu, gde u MŠ „Jovan Bandur” radi kao profesor fagota i kamerne muzike, a u Beogradu u MŠ „Vatroslav Lisinski” 2005. osniva klasu fagota.
Veoma posvećen pedagoškom radu smatrao je da muzička takmičenja i česti nastupi znatno doprinose razvoju učenika i to potvrdio na svim domaćim, kao i takmičenjima u Trstu, Krškom, Ljubljani, Varaždinu i Temišvaru.
Njegovi učenici su kao fagotisti i članovi kamernih sastava osvojili oko 600 nagrada, od čega 426 prvih i oko 40 naslova Laureata (od čega četiri puta u inostranstvu).
Zbog ovakvih rezultata često je pozivan za člana žirija svih domaćih i inostranih takmičenja (Trst, Ljubljana).
Kao član Udruženja UMBPS više puta je nagrađivan, a 2012. god. dobio je i nagradu Zajednice muzičkih i baletskih škola Srbije.
Ljubiša M. Jovanović je muzičar, muzički pedagog i osnivač mnogobrojnih orkestara, festivala i muzičkih udruženja. Rođen je 1965. godine u Beogradu. Osnovnu i srednju muzičku školu završio je u klasi profesora Milenka Stefanovića, a Fakultet mušičke umetnosti u klasi profesora Ante Grgina. Još kao učenik srednje škole bio je jedan od osnivača ansambla za staru muziku „Skomrasi” i dobitnik nagrada na republičkim, saveznim i festivalskim takmičenjima. Od 1990. do 2002. godine član je ansambla za staru muziku „Muzika Antika” i „Ars Nova”. Sa tim ansamblima je održao preko 150 koncerta i snimio 3 cd-a. Održao je preko pedeset humanitarnih koncerata. Sa ansamblom „Muzika Antika” je učestvovao na Festivalu stare muzike u Zadru i održao koncert sa gudačkim ansamblom „Dušan Skovran” u Sinagogi u Novom Sadu.
Pedagoški rezultati
Pedagoški rad započinje u MŠ „Petar Konjović” 1988. godine, zatim nastavlja u MŠ „Davorin Jenko” i „Vojislav Vučković”, a od 2006. godine pa do danas radi u MŠ „Vatroslav Lisinski” u Beogradu.
Nagrade učenika na domaćim takmičenjima:
- na Republičkom takmičenju: 12 specijalnih, 43 prve, 14 drugih, 4 treće i 2 pohvale
- na Saveznim takmičenjima: 1 prvu, 2 druge i 1 treću nagradu
- na Festivalu muzičkih škola Srbije: 4 specijalne, 8 prvih i 1 drugu nagradu
- na otvorenom takmičenju MŠ „Vatroslav Lisinski” – „Memorijal Dušan Protić”: 10 specijalnih, 10 prvih, 1 druga nagrada
- na takmičenju MŠ „Davorin Jenko”: 27 specijalnih, 11 prvih i 1 druga nagrada
- na takmičenjima u Požarevcu, Ubu, Lazarevcu i Pančevu: 10 specijalnih, 11 prvih i 2 druge nagrade
Nagrade učenika na međunarodnim takmičenjima:
- Takmičenje u Ankoni (Italija): jedna druga nagrada
- Takmičenje Vrbanji (Italija): tri specijalne nagrade
- Takmičenje u Solunu (Grčka): dve prve nagrade
- Takmičenje „Ohridski Biseri” (Makedonija): tri prve nagrade
- Takmičenje u Ćustendilu (Bugarska): specijalna nagrada
- Takmičenje u Alteni (Bugarska): jedna specijalna i jedna prva nagrada
- Takmičenje „Petar Konjović”: pet prvih nagrada
- Takmičenje u Krškom (Slovenija): peto mesto.
Ostale nagrade i priznanja:
- petnaest učenika iz njegove klase nastupalo je sa simfonijskim orkestrom
- tri učenika su dobila nagradu „Beogradski anđeo”
- dvoje je nagrađeno Svetosavskom nagradom.
- dva učenika su nosioci Grand Prija za 2010. i 2013. godinu.
- njegovi učenici nastupali su u koncertnim salama u Beogradu (Galerija SANU, Zadužbina Ilije M. Kolarca, Ruski dom, Atrijum Narodnog muzeja, Narodno pozorište, Dom Sindikata, Sava Centar, galerija Progres), u kulturnim centrima Kovina, Smedereva, Niša, Leskovca, Kraljeva, Vršca…
Do danas, 18 njegovih učenika završilo je studije ili još uvek studiraju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu I fakultetima u Nišu, Torontu, Vankuveru, Mičigenu, Stavangeru, Rimu, Veneciji, Ljubljani i Temišvaru. Sa učenicima je održao više od 50 humanitarnih koncerata, snimao muziku i spot za Radio televiziju Beograd, TV „Galiksija”, TV „Banat”, TV „Sunce”, TV „Šumadija”, TV Novi Sad.
Društveni i umetnički rad
- Osnivač je kvarteta klarineta „Nevski” koji je osvojio više specijalnih i prvih nagrada na takmičenjima u zemlji i inostranstvu. Kvartet je 2005. godine, na osnovu odluke Ministarstva kulture Republike Srbije, predstavljao Srbiju na međunarodnoj manifestaciji „Srbija 05” u Moskvi. Kvartet je održao preko pedeset humanitarnih koncerata u Srbiji i nastupao u okviru nacionalne koncertne sezone u Srbiji 2008. i 2009. godine, u okviru manifestacije „Klarinet Fest” u Kotoru 2009, 2010. I 2011. godine. Kvartet Nevski je bio finalista emisije „Ja imam talenat” godine i održao je veliki solistički koncert u sali Beogradske filharmonije u decembru 2011.
- Osnivač je jedinstvenog orkestra klarineta u Srbiji pri AKUD „Ivo Lola Ribar”. Orkestar je nastupao u Sava Centru, u Kragujevcu na otvaranju OKTOHA, kao i na „Klarinet festu” u Kotoru.
- Osnivač je „Internacionalnog udruženja ljubitelja muzike” koje oko sebe okuplja veliki broj uglednih profesora, vrsnih kompozitora, muzičkih kritičara i izvođača koji imaju jedinstveni cilj – da se zajdničkim aktivnostima u organizacionom i profesionalnom smislu podrže i potpomognu seminari, predavanja, naučni skupovi, muzičke manifestacije.
- Jedan je od osnivača Međunarodnog takmičenja „Davorin Jenko” u Beogradu, koje je u kalendaru takmičenja Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije.
- Jedan je od osnivača Simfonijskog orkestra mladih „ZORT” (združeni orkestarski tim) koji je nastupao u koncertnoj sezoni 2010. godine. Orkestar je održao koncerte u sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu, u salama Požarevca, Lučana, Kraljeva, Kragujevca. Orkestar je okupio mlade muzičare iz cele Srbije.
- Za Zajednicu muzičkih škola počeo je da radi 1990. kao sekretar žirija za drvene duvače. Potom je bio generalni sekretar takmičenja sedam puta i dva puta predsednik organizacionog odbora. Tri godine je proveo na mestu predsednika duvača Srbije.
- devet godina je radio u organizaciji „Smotre mladih talenata Srbije” u Sremskim Karlovcima, na kojoj su učestvovali i njegovi učenici. Učestvovao je u radu orkestra za Koncert „Karmina Burana”sa 560 učesnika i „Rekvijem” sa 750 učesnika.
- Aktivan je član u Udruženju muzičkih i baletskih pedagoga Srbije, član upravnog odbora, stručne komisije i član žirija na takmičenjima Udruženja.
- Jedan je od osnivača „Klarinet festa” u Kotoru.
- Učestvovao je u organizaciji i radu srpsko-italijanskog orkestra mladih u Milanu 2011. godine i orkestar je održao koncert u sali „La Verdi”.
Stručni rad, nagrade i diplome
Održao je trideset jedan master klas sa preko 800 učenika. Član žirija je bio na Republičkom takmičenju za klarinet i kamernu muziku u Beogradu, predsednik festivalskog žirija, član na takmičenju u Verbanji (Italija), državnom takmičenju u Skoplju, takmičenju Merkadante u Italiji, Ekatarini u Grčkoj, na međunarodnom takmičenju „Davorin Jenko”, takmičenju duvača u Požarevcu, festivalu u Ubu, otvorenom školskom takmičenju „Memorijal Dušan Protić”, takmičenju „Mladi virtuoz”. Bio je član međunarodnog žirija na takmičenju „Petar Konjović”, član žirija na Republičkom takmičenju orkestara (SHOŠ). Održao je akreditovane seminare 2009. i 2010. godine. Pohađao je seminare kod J. Bokuna (Poljska), Mate Bekavca (Slovenija), Pol Maera (Francuska), Karl Listera ( Nemačka) i Bruna Di Đilorama (S. Ćićilija, Italija), Milan Rerihe (Lugano, Švajcarska). Dobitnik je nagrade Zajednice muzičkih škola za pedagoški rad i Udruženja pedagoga za ostvarene rezultate u radu. Dobitnik je nagrade Srpskog viteza za očuvanje, čast i tradiciju srpske kulture i običaja „Srpska kruna”.